Bajkał i syberyjska okolica

Wyprawa nad "Święte Morze Syberii" i przejazd słynną Koleją Transsyberyjską


           
       Nasza klasyczna trasa nad Bajkałem, niezmiennie cieszy się popularnoœciš. W trakcie podróży podziwiamy piękno surowej przyrody, stykamy się z autentycznš kulturš Sybiraków i szukamy œladów przeszłoœci - także tej polskiej. Program zwiedzania nie jest napięty, dlatego starcza czasu, by dotrzeć w miejsca omijane przez większoœć turystów. Na trasie korzystamy ze wszelkich możliwych œrodków transportu, a na zakończenie pokonujemy kolejš ponad 5000 km na trasie z Irkucka do Moskwy!

       

    Największe atrakcje:

  • drewniana zabudowa Irkucka
  • Kolej Krugobajkalska - unikatowy zabytek techniki
  • buddyzm w Buriacji
  • noclegi na kwaterach u syberyjskich gospodarzy
  • całodniowy rejs przez jezioro Bajkał
  • "UAZ-safari" na wyspie Olchon
  • wędzone omule - ryby żyjące tylko w Bajkale
  • wizyta w Wierszynie - polskiej wsi na Syberii
  • przejazd Koleją TranssyberyjskąPROGRAM WYPRAWY

 
Dzień 1
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wylot do Irkucka przez Moskwę.
 
Dzień 2
Wczesnym rankiem przylot do 600-tysięcznego Irkucka – stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Śniadanie, a następnie krótki spacer wśród drewnianej zabudowy centrum. Wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki. Zakwaterowanie w pensjonacie, czas na wypoczynek. Następnie spacer wzdłuż brzegu przy dźwiękach falującego Bajkału, polowanie na wędzone omule oraz wycieczka do doliny Kriestowki ze zwiedzaniem drewnianej cerkwi św. Mikołaja.
 
Dzień 3
Poznajemy Listwiankę i aklimatyzujemy się nad Bajkałem. Odwiedzimy Muzeum Bajkalskie, które odkryje przed nami część tajemnic „Świętego Morza”, zobaczymy „źródło” Angary – jedynej rzeki wypływającej z Bajkału i wjedziemy wyciągiem na Kamień Czerskiego, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się szeroka panorama okolicy. Wieczorem kolacja i możliwość skorzystania z bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej. Fakultatywnie wyjście do Teatru Pieśni Autorskiej na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki wiejskiego życia i piękno syberyjskiej przyrody.
 
Dzień 4
Po śniadaniu przeprawiamy się na drugą stronę Angary do Portu Bajkał i wyruszamy na wycieczkę po trasie Kolei Krugobajkalskiej. 84-kilometrową linię kolejową poprowadzono wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, budując 40 tuneli, kilkanaście wysokich mostów i wiele innych konstrukcji inżynieryjnych. Po drodze postoje w najatrakcyjniejszych miejscach na trasie: najodważniejsi będą mogli po raz pierwszy zanurzyć się w wodach Bajkału, najgłodniejsi – spróbować barszczu od miejscowej gospodyni, a najbardziej spragnieni – skosztować wybornej limbóweczki. Pod wieczór przyjazd do Sludianki (jedyny na świecie dworzec kolejowy zbudowany z marmuru!), zakwaterowanie w ośrodku nad brzegiem jeziora, kolacja. Przy wieczornym ognisku pierwsza próba chóru wyprawowego.
 
Dzień 5
Całodniowa wycieczka mikrobusem do Doliny Tunkińskiej - swoistej enklawy Buriatów, położonej między górami Chamar-Daban i strzelistymi szczytami Sajanu Wschodniego. Odwiedzimy uzdrowisko Arszan, zobaczymy wodospad ukryty w gardzieli kanionu rz. Kyngargi, wykąpiemy się w termalnych źródłach w Żemczugu i pojedziemy do uzdrowiska Nilowa Pustyń, ukrytego wśród gór w dolinie rz. Iche-Uchguń. Zetkniemy się też z kulturą i religiami rdzennych mieszkańców Przybajkala. Wieczorem powrót do Sludianki, kolacja i nocleg.
 
Dzień 6
Rankiem zwiedzanie Muzeum Mineralogicznego (9 tys. okazów!). Następnie wyjazd pociągiem Kolei Transsyberyjskiej do Ułan Ude (większość trasy wiedzie nad brzegiem Bajkału). Po południu wizyta w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy również tradycyjnych dań. Pod wieczór zwiedzanie centrum Ułan Ude: cerkiew Hodegetrii, Plac Rewolucji z „Sukiennicami”, „Arbat” oraz pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Nocleg w hotelu.
 
Dzień 7
Po śniadaniu wizyta w Iwołgińsku – centrum rosyjskiego buddyzmu, a następnie przejazd mikrobusem z powrotem nad Bajkał, do Ust’-Barguzina. Po drodze wizyta w XVIII-wieczonym Soborze Strieteńskim, którego białe ściany kontrastują z ciemną zielenią tajgi, oraz w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Oprócz tego przystanki w urokliwych miejscach nad brzegami Bajkału. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji, podziwianie zachodu słońca na najbardziej romantycznej plaży nad Bajkałem.
 
Dzień 8
Na cały dzień jedziemy do rozległej Doliny Barguzińskiej leżącej pomiędzy grzbietami Gór Barguzińskich oraz Ułan-Burgasów. Poruszając się wśród malowniczych stepów, odnajdziemy petroglify sprzed 2 tys. lat, obejdziemy święty Byk-Kamień, wdrapiemy się na punkt widokowy, wykąpiemy w płytkim jeziorku, odwiedzimy wielki ogród kamieni i poszukamy śladów przeszłości na cmentarzu w Barguzinie. W międzyczasie wyśmienity obiad u miejscowej gospodyni. Pod koniec dnia powrót do Ust’-Barguzina i kolacja.
 
Dzień 9
Po śniadaniu transfer do przystani znajdującej się przy ujściu rzeki Barguzin. Okrętujemy się na kutrze, z pokładu którego będziemy podziwiać największą zatokę Bajkału – Barguzińską. Dalej, mijając płw. Święty Nos, kierujemy się do cieśniny Małe Morze i oglądamy urozmaicone skalnymi przylądkami wybrzeża wyspy Olchon. Wieczorem przypływamy do wioski Chużyr. Zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie, kolacja i nocleg.
 
Dzień 10
Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Wieczorem obiadokolacja i nocleg, a przedtem porządne mycie w bani.
 
Dzień 11
Dzień „wypoczynkowo-spacerowy” na Olchonie. Piesza wycieczka do osady Charancy: wędrówka przez urzekające stepy, podziwianie widoków Małego Morza, plażowanie nad Zat. Sarajską, próby zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach. Zobaczymy także Skałę Szamankę – wizytówkę Bajkału, uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Po kolacji okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.
 
Dzień 12
Przejazd mikrobusem do Wierszyny - „polskiej wioski” pod Irkuckiem, założonej ponad 100 lat temu przez dobrowolnych emigrantów z południa kraju. Wizyta w niewielkim skansenie-muzeum oraz Domu Polskim, spacer po cmentarzu, zwiedzanie kościoła. Zakwaterowanie u gospodarzy, kolacja z tradycyjnymi wierszyńskimi potrawami i toast spełniony kieliszkiem wyśmienitego trunku z miejscowego „źródełka”. Później czas na nocne Polaków rozmowy.
 
Dzień 13
Wyjazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie poznawanie miasta: cerkiew Zbawiciela z początku XVIII w., sobór Objawienia Pańskiego, neogotycki „polski kościół” i oryginalna drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę miasta. Wizyta na gwarnym Centralnym Rynku, by zakupić wędzone ryby, kawior i domowe konfitury oraz suweniry dla krewnych i znajomych.
 
Dzień 14
Wczesnym rankiem „zaokrętowanie” w pociągu Kolei Transsyberyjskiej, którym pokonamy trasę 5153 km przez 5 stref czasowych.
 
Dni 15-16
Miło spędzamy czas w pociągu, mijając kolejno Krasnojarsk, Nowosybirsk, Jekaterynburg, Perm, pokonując wielkie syberyjskie rzeki, rozmyślając nad bezkresem Syberii i zastanawiając się, o czym szumią mijane brzozy. Każdego dnia będzie kilka postojów, w czasie których można przespacerować się po stacji i uzupełnić zapasy spożywcze. W składzie pociągu będzie też wagon restauracyjny.
 
Dzień 17
Przyjazd do Moskwy i transfer do hotelu. Po południu przejazd słynnym moskiewskim metrem i spacer po centrum rosyjskiej stolicy: Plac Czerwony, mury Kremla, GUM. Dla chętnych wieczorne wyjście na Arbat. Kolacja i nocleg.
 
Dzień 18
Transfer na lotnisko, wylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.
 
 
Uwaga! Przy dogodnej konfiguracji połączeń kolejowych i lotniczych 17. lub 18. dnia zwiedzanie Moskwy mikrobusem z polskojęzycznym przewodnikiem (Kreml, Sobór Zbawiciela, Wzgórza Wróblowe, objazd centrum) – obowiązuje dopłata 85 USD.
 
Istnieje możliwość powrotu samolotem z Irkucka do Warszawy z przesiadką w Moskwie 14-ego dnia wyprawy. Dopłata 670 PLN
 Więcej informacji o wyprawie, terminy, ceny: www.szerokietory.pl