Bajkał i syberyjska okolica

Wyprawa nad "Święte Morze Syberii" i przejazd słynną Koleją Transsyberyjską


           
       Nasza klasyczna trasa nad Bajkałem, niezmien- nie cieszy się popularnością. W trakcie podróży podziwiamy piękno surowej przyrody, stykamy się z autentyczną kulturą Sybiraków i szukamy śladów przeszłości - także tej polskiej. Program zwiedzania nie jest napięty, dlatego starcza czasu, by dotrzeć w miejsca omijane przez większość turystów. Na trasie korzystamy ze wszelkich możliwych środków transportu - a na zakończenie pokonujemy koleją ponad 5000 km koleją na trasie z Irkucka do Moskwy!

       

    Największe atrakcje:

  • drewniana zabudowa Irkucka
  • Kolej Krugobajkalska - unikatowy zabytek techniki
  • buddyzm w Buriacji
  • noclegi na kwaterach u syberyjskich gospodarzy
  • całodniowy rejs przez jezioro Bajkał
  • "UAZ-safari" na wyspie Olchon
  • wędzone omule - ryby żyjące tylko w Bajkale
  • wizyta w Wierszynie - polskiej wsi na Syberii
  • przejazd Koleją TranssyberyjskąPROGRAM WYPRAWY

Dzień 1 Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wylot do Irkucka przez Moskwę.

Dzień 2 Wczesnym rankiem przylot do 600-tysięcznego Irkucka - stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Śniadanie, a następnie krótki spacer wśród drewnianej zabudowy centrum. Wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki. Zakwaterowanie w pensjonacie, czas na wypoczynek. Przed kolacją spacer wzdłuż brzegu przy dźwiękach falującego Bajkału.

Dzień 3 Poznajemy Listwiankę i aklimatyzujemy się nad Bajkałem. Odwiedzimy Muzeum Bajkalskie, które odkryje przed nami część tajemnic "Świętego Morza", zobaczymy "źródło" Angary - jedynej rzeki wypływającej z Bajkału i wjedziemy wyciągiem na Kamień Czerskiego, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się szeroka panorama okolicy. Wieczorem kolacja i możliwość skorzystania z bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej.

Dzień 4 Po śniadaniu przeprawiamy się na drugą stronę Angary do Portu Bajkał i wyruszamy na wycieczkę po trasie Kolei Krugobajkalskiej. 84-kilometrową linię kolejową poprowadzono wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, budując 40 tuneli, kilkanaście wysokich mostów i wiele innych konstrukcji inżynieryjnych. Po drodze postoje w najatrakcyjniejszych miejscach na trasie: najodważniejsi będą mogli po raz pierwszy zanurzyć się w wodach Bajkału, najgłodniejsi - spróbować barszczu od miejscowej gospodyni, a najbardziej spragnieni - skosztować wybornej limbóweczki. Pod wieczór przyjazd do Sludianki (znanej z jedynego w świecie dworca kolejowego z marmuru!), zakwaterowanie w ośrodku nad brzegiem jeziora, kolacja. Przy wieczornym ognisku pierwsza próba chóru wyprawowego.

Dzień 5 Całodniowa wycieczka mikrobusem do Doliny Tunkińskiej - swoistej enklawy Buriatów, położonej między górami Chamar-Daban i strzelistymi szczytami Sajanu Wschodniego. Odwiedzimy uzdrowisko Arszan, zobaczymy wodospad ukryty w gardzieli kanionu rz. Kyngargi, wykąpiemy się w termalnych źródłach w Żemczugu i pojedziemy do uzdrowiska Nilowa Pustyń, ukrytego wśród gór w dolinie rz. Iche-Uchguń. Zetkniemy się też z kulturą i religiami rdzennych mieszkańców Przybajkala. Wieczorem powrót do Sludianki, kolacja i nocleg.

Dzień 6 Po śniadaniu zwiedzanie Muzeum Mineralogicznego (9 tys. okazów!). Następnie wyjazd pociągiem Kolei Transsyberyjskiej do Ułan-Ude (większość trasy wiedzie nad brzegiem Bajkału). Po południu wizyta w Iwołgińsku - centrum rosyjskiego buddyzmu, a pod wieczór zwiedzanie centrum Ułan-Ude: cerkiew Hodegetrii, Plac Rewolucji z "Sukiennicami", "Arbat" oraz pomnik - największa na świecie głowa Lenina. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7 Wcześnie rano ruszamy mikrobusami z powrotem nad Bajkał. Po drodze odwiedzimy skansen znajdujący się na przedmieściach Ułan-Ude - okazja do poznania stylów architektury poszczególnych grup etnicznych Przybajkala. Po kilku godzinach spędzonych na syberyjskich wertepach przybywamy do Ust'-Barguzina. Zakwaterowanie w kwaterach prywatnych - typowych syberyjskich gospodarstwach i obfita kolacja. Do rana czas na rozmowy o życiu z gospodarzami.

Dzień 8 Na cały dzień jedziemy do rozległej Doliny Barguzińskiej, leżącej pomiędzy grzbietami Gór Barguzińskich oraz Ułan-Burgasów. Poruszając się wśród malowniczych stepów, odnajdziemy petroglify sprzed 2 tys. lat, obejdziemy święty Byk-Kamień, wdrapiemy się na punkt widokowy, wykąpiemy w płytkim jeziorku, odwiedzimy wielki ogród kamieni, poszukamy śladów przeszłości na cmentarzu w Barguzinie, a po drodze zatrzymamy się na wyśmienity obiad u miejscowej gospodyni. Pod koniec dnia powrót do Ust'-Barguzina, mycie w bani i kolacja.

Dzień 9 Po śniadaniu transfer do przystani znajdującej się przy ujściu rzeki Barguzin. Okrętujemy się na kutrze, z pokładu którego będziemy podziwiać największą zatokę Bajkału - Barguzińską. Dalej, mijając w oddali wyspy archipelagu Uszkanii, kierujemy się do cieśniny Małe Morze i oglądamy urozmaicone skalnymi przylądkami wybrzeża wyspy Olchon. Wieczorem przypływamy do wioski Chużyr. Zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie, kolacja i nocleg.

Dzień 10 Całodniowa wycieczka na UAZ-safari - będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północno-wschodniej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w wiosce Uzury w urokliwej dolince nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Wieczorem obiadokolacja i nocleg, a przedtem porządne mycie w bani.

Dzień 11 Dzień "wypoczynkowo-spacerowy" na Olchonie. Piesza wycieczka do osady Charancy: wędrówka przez urzekające stepy, podziwianie widoków Małego Morza, plażowanie nad Zat. Sarajską, próby zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach. Zobaczymy także Skałę Szamankę - wizytówkę Bajkału, uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Po kolacji okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.

Dzień 12 Przejazd mikrobusem do Wierszyny - "polskiej wioski" pod Irkuckiem, założonej 102 lata temu przez dobrowolnych emigrantów z południa kraju. Wizyta w niewielkim skansenie-muzeum oraz Domu Polskim, spacer po cmentarzu, zwiedzanie kościoła. Obiad z tradycyjnymi wierszyńskimi potrawami i toast spełniony kieliszkiem wyśmienitego trunku z miejscowego "źródełka". Zakwaterowanie u gospodarzy, domowa kolacja, a później czas na nocne Polaków rozmowy.

Dzień 13 Wyjazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie poznawanie miasta: Cerkiew Zbawiciela z początku XVIII w., Sobór Objawienia Pańskiego, neogotycki "polski kościół" i oryginalna drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę miasta. Wizyta na gwarnym Centralnym Rynku, by zakupić wędzone ryby, kawior i domowe konfitury oraz suweniry dla krewnych i znajomych.

Dzień 14 Po śniadaniu czas wolny w Irkucku, a w połowie dnia "zaokrętowanie" w pociągu Kolei Transsyberyjskiej, którym pokonamy trasę 5133 km przez 5 stref czasowych.

Dni 15-16 Miło spędzamy czas w pociągu, mijając kolejno Krasnojarsk, Nowosybirsk, Jekaterynburg, Perm, rozmyślając nad bezkresem Syberii i zastanawiając się, o czym szumią mijane brzozy. Każdego dnia będzie kilka postojów, w czasie których można przespacerować się po stacji i uzupełnić zapasy spożywcze. W składzie pociągu będzie też wagon restauracyjny.

Dzień 17 Przyjazd do Moskwy i transfer do hotelu. Po południu przejazd słynnym moskiewskim metrem i spacer po centrum rosyjskiej stolicy: Plac Czerwony, mury Kremla, GUM. Dla chętnych wieczorne wyjście na Arbat. Kolacja i nocleg.

Dzień 18 Transfer na lotnisko, wylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.


Uwaga! Przy dogodnej konfiguracji połączeń kolejowych i lotniczych 16 lub 17 dnia zwiedzanie Moskwy mikrobusem z polskojęzycznym przewodnikiem (Kreml, Sobór Zbawiciela, Wzgórza Wróblowe, objazd centrum) - dopłata 85 USD.
CENA:     6780 PLN + 1450 USD


CENA ZAWIERA:
- przelot na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck oraz Moskwa Warszawa; przejady pociągiem na trasie Sludianka-Ułan-Ude - miejsca siedzące, Irkuck-Moskwa - wagony sypialne (kupiejne), przedziały 4-os.
- zakwaterowanie: hotele 3*** w Irkucku i Ułan-Ude, pensjonaty w Listwiance, Sludiance i Chużirze oraz kwatery prywatne w Ust'-Barguzinie i Wierszynie - zawsze tradycyjna bania syberyjska, sanitariaty zwykle na zewnątrz, ale schludnie i rodzinnie, wszędzie jest pościel; 3 noclegi w pociągu na trasie Irkuck Moskwa; w Moskwie hotel 3***
- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje na całej trasie z wyjątkiem przejazdu Koleją Transsyberyjską (wyżywienie w pociągu we własnym zakresie), dodatkowo 2 razy obiad
- wszystkie transfery
- opieka pilota-przewodnika
- bilety na przejazd Koleją Krugobajkalską
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
- całodniowa wycieczka samochodami terenowymi po Olchonie
- przejazdy: mikrobusami, autami terenowymi, pociągiem, kutrem turystycznym oraz przeprawy promowe
- ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 3 000 EUR
- koszty wizowania

CENA NIE ZAWIERA
- wyżywienia w czasie przejazdu Koleją Transsyberyjską
- zwyczajowych napiwków ok. 40 USD - dopłaty do pokoju 1-os. 490 USD

TERMINY:

12.06 - 29.06.2013
10.07 - 27.07.2013*
07.08 - 24.08.2013
05.09 - 22.09.2013

* Wysoki sezon - dopłata 420 PLN

UWaga! Istnieje możliwoœć powrotu samolotem z Irkucka przez Moskwę do Warszawy w dniu 14. programu. Dopłata 670 PLN.


Organizator: Logos Travel Marek Śliwka sp. j.

Kontakt: jeziorobajkal @ yahoo.com
Telefon: 600 851 994